Tabela (Ekstraliga, sezon 11)

Lp.DrużynaMeczePkt.Bon.Razem+/-
1Fiat Racing81321583
2Red Devils Riders81031355
3Sauber Racing8911028
4The Bandits Riders8819-4
5Stara Gwardia7617-15
6Blue Angels Riders7000-147

zobacz więcej

Tabela (I liga, sezon 11)

Lp.DrużynaMeczePkt.Bon.Razem+/-
1Sami Swoi Team612214154
2Jedziemy Swoje71021224
3Żużlowi Szkodnicy6426-29
4Tomaszowe Gryfy6404-53
5Piccollo Racing7202-96

zobacz więcej

Najskuteczniejsi żużlowcy Ekstraligi (Ekstraliga, sezon 11)

Lp.ZawodnikDrużynaPunktyBonusBiegiŚrednia
1J KlichSR12615592.390
2A SzybinskiTBR1349672.134
3D MackowiakFR11512602.117
4D WachowiczFR706362.111
5Mat GuttmannRDR785412.024
6D JaglaRDR787451.889

zobacz więcej

Najskuteczniejsi żużlowcy I ligi (I liga, sezon 11)

Lp.ZawodnikDrużynaPunktyBonusBiegiŚrednia
1K SplawskiSST1105442.614
2K MuellerSST7711412.146
3Mi DawidziukSST738392.077
4K JasicaJS928502.000
5W SchillerJS739421.952

zobacz więcej


Aktualności:

Wywiad z Jakubem Klichem

R: - Redaktor
JK: - Jakub Klich

R: Cześć Kuba. Na wstępie bardzo cieszę się że przyjąłeś moje zaproszenie do rozmowy w tym niewątpliwie intensywnym momencie sezonu.
JK: Przyjemność po mojej stronie.
R: Rozpocznijmy od rozmowy na temat wyników Fiata, dużo remisów, wiele nerwówek ale na tą chwilę (20.11.2019) zajmujecie 3 miejsce w tabeli, powiedz mi, czy jesteś zadowolony z takiego obrotu spraw?
JK: Nie mogę powiedzieć, że jestem w pełni zadowolony, bo parę tych punktów głupio potraciliśmy. Zawsze brakowało punktów ze strony jednego zawodnika, co tydzień był to ktoś inny, stąd tyle meczów na remis. Takim moim małym celem było zwycięstwo w fazie zasadniczej, na ten moment mamy na to już praktycznie zerowe szanse, ale najważniejsze że po zwycięstwie z FW mogliśmy odetchnąć i odskoczyć grupie pościgowej na dole tabeli.
R: Wracając do spotkania z FW, bo odbyło się ono niedawno. Wygrana była przekonująca, aczkolwiek ptaszki ćwierkają, że doszło do kilku starć w parku maszyn, czy przybliżysz naszym czytelnikom o co właściwie poszło, czy "konflikt" został zażegnany?
JK: Wygrana przekonująca, dwa biegi przegrane w końcówce narobiły nam strachu, ale uratowaliśmy zwycięstwo z bonusem. Co do zachowania rywali, konfliktu żadnego nie było, po prostu koledzy musieli odreagować swoje niepowodzenia na torze. Z vicekapitanem FW nadal żyjemy we wspaniałych relacjach.
R: Przejdźmy więc do waszej sytuacji przedsezonowej, zachowaliście 3 zawodników z zeszłosezonowego zestawienia, do zespołu dołączyli Drabiniok, Świątek i Chyliński, a odszedł Fedorowicz, Frączek i Kiełpiński. Na papierze - myślę że te zmiany wyglądają na minus (mam tutaj na myśli skilla), ale proszę Ciebie o kapitana o ocenę z perspektywy czasu tych zmian - zarówno pod względem umiejętności jak i atmosfery w zespole.
JK: Jeśli chodzi o atmosferę to czuję dużą ulgę jeśli porównam to do sezonów spędzonych w JDR. Aktualnie pod tym względem mam najlepszy zespół w jakim byłem, dzięki czemu nie muszę się o nic martwić. Odejście tej trójki na pewno w tym pomogło, przyznam się, że jednego z nich ostatecznie próbowałem zatrzymać, ale sytuacja była na tyle skomplikowana, że zawodnik postanowił szybciej podpisać kontrakt z inną drużyną i mieć to z głowy. Mamy za to Chylina czego ostatecznie nie żałuję, podobnie z Drabiną i Joopkiem, którzy będąc pod moim okiem od zeszłego sezonu rozwijają się i jadą lepiej niż pokazują to kategorie.
R: W tym sezonie twoja średnia drużynowa nie wygląda jakoś fenomenalnie, pod tym względem we Fiacie króluje Dawid. Powiedz mi co było/będzie trudniejsze, ściągnięcie Dawida przed sezonem '09 do wówczas pierwszoligowego Fiata, czy zatrzymanie go przed sezonem 11?
JK: Myślę, że to odpowiednia chwila na zakończenie wszelkich plotek i mogę ogłosić pozostanie Dawida Maćkowiaka w Fiacie na kolejny sezon. I co ciekawe zatrzymanie go było łatwiejsze, gdyż tak naprawdę przedłużenie kontraktu wyszło z jego inicjatywy i obaj wykazywaliśmy tego wielką chęć. Oby tylko nasze wyniki nie pokrzyżowały planów Szanownego Pana Administratora i przepisy nie uległy zmianie kolejny sezon z rzędu.
R: W zeszłym sezonie obok funkcji kapitana Fiata prowadziłeś również zespół młodzieżowy - Sauber Racing. Mam dla Ciebie w związku z tym kilka pytań. Po pierwsze - skąd pomysł na nazwę zespołu, po drugie - czy w przyszłości zawodnicy Saubera mają szansę aby zastąpić zawodników pierwszego zespołu i oczywiście prezentować taki sam poziom, no i po trzecie - dlaczego nie prowadzisz tego zespołu w tym sezonie?
JK: Podobnie jak nazwa pierwszego zespołu, ma związek z HaxRacing. Odpuściłem prowadzenie Saubera, żeby maksymalnie skupić się na Fiacie, zdecydowanie łatwiej jest mi krążyć tylko w obszarze jednej drużyny, a takie rzeczy jak terminy, treningi czy dodatkowy mecz w tygodniu po pewnym czasie dają się we znaki. Dawid był chętny na przejęcie zespołu więc zgodziłem się bez problemu, ale wciąż jestem gdzieś z boku i obserwuję wszystko co tam się dzieje. Widzę tam obecnie kilku kandydatów do jazdy w Fiacie, być może już w przyszłym sezonie. W końcu było to jedno z założeń Saubera, aby był stały napływ zawodników i liczę, że w przyszłości kolejni pójdą w ślady Drabinioka.
R: Teraz przejdziemy do takich bardziej prywatnych pytań, ostatnio zaliczyłeś debiut w budce komentatorskiej, od wielu osób można było usłyszeć pozytywne głosy nt. komentarza, kiedy ponownie będziemy mogli usłyszeć twojego komentarza i czy sprawia Ci to frajdę?
JK: Muszę przyznać, że nigdy nie byłem przekonany do występów w studio czy jako komentator, ale postanowiłem skorzystać ze złożonej mi oferty. Uważam, że w duecie z Dawidem nieźle się uzupełniamy, ale do profesjonalizmu to nam jeszcze daleko. Jeśli będzie okazja skomentować kolejne rundy GP czy też ciekawe mecze w lidze, to z chęcią zasiądę za mikrofonem.
R: Na zakończenie, prosiłbym Ciebie o wytypowanie top6 w klasyfikacji sezonu, oraz top8 GP.
JK: Fiat Racing, Red Vipers, Fast Wolves, Stara Gwardia, Red Devils Riders, Pierwsze Nosy Speedwaya
Adrian Wernicki, Dawid Maćkowiak, Filip Sokołowski, Jakub Klich, Dariusz Wachowicz, Rafał Drabiniok, Michał Dawidziuk, Gracjan Lustig
R: Dzięki za wypowiedź Kuba, powodzenia w dalszej części sezonu!
JK: Dzięki!

PS. Przed końcem sezonu mam zamiar przepytać każdego przedstawiciela zespołu (kapitan/zawodnik), na pierwszy ogień pójdą Ekstraligowcy, tak, aby serie wywiadów zakończyć przed playoffami. Pozdrawiam!