Tabela (Ekstraliga, sezon 13)

Lp.DrużynaMeczePkt.Bon.Razem+/-
1Red Devils Riders714115166
2Smoczki Cala712113167
3Stara Gwardia66176
4Piccollo Racing7606-3
5Żużlowi Szkodnicy6404-49
6Pożeracze Szprycy6404-57
7Żużlowe Skorpioniki7000-230

zobacz więcej

Najskuteczniejsi żużlowcy Ekstraligi (Ekstraliga, sezon 13)

Lp.ZawodnikDrużynaPunktyBonusBiegiŚrednia
1F SokolowskiSC10243.000
2A WernickiSG351132.769
3K KordalewskiSC1129502.420
4K SplawskiPS804352.400
5K ChylinskiRDR7410362.333
6K WojcikRDR9817502.300
7A NajmanRDR15172.286

zobacz więcej


Organizacja - Sytuacje sporne

1. SYTUACJA: OBEJRZYJ (tutaj!)
Ocena: Widoczne jest gołym okiem, że dla zawodnika startującego z pola A brakło miejsca na wejściu w pierwszy łuk.
Decyzja: Powtórka w czterech.

2. SYTUACJA: OBEJRZYJ (tutaj!)
Ocena: Zawodnicy odbijają się od siebie na prostej start/meta, obaj zmieniają swój tor jazdy.
Decyzja: Wykluczenie zawodnika, który wyjechał / powtórka w czterech. Kierując się tym, że nie chcemy nikogo karać/nagradzać za wyjazd po kontakcie skłaniamy się ku powtórce w czterech.

3. SYTUACJA: OBEJRZYJ (tutaj!)
Ocena: Po raz kolejny mamy sytuację, gdzie zawodnicy mają ze sobą kontakt już na prostej start/meta. Zawodnik z pola A wchodzi wąsko, po czym wyjeżdża poza tor.
Decyzja: Wykluczenie zawodnika, który wyjechał, bieg toczy się dalej - zawodnik mógł iść szerzej, nie było presji ze strony zawodnika obok - mimo kontaktu.

4. SYTUACJA: OBEJRZYJ (tutaj!)
Ocena: Sytuacja analogiczna do tej powyżej. Kontakt w pierwszej fazie po starcie, zawodnik z pola A wyrabia sobie przewagę długości kulki i jest zdecydowanie z przodu.
Decyzja: Wykluczenie zawodnika, który wyjechał, bieg toczy się dalej - zawodnik również mógł iść szerzej, co nie równało by się z tym, że straciłby swoją pozycję, mógłby swobodnie rywala zablokować.

5. SYTUACJA: OBEJRZYJ (tutaj!)
Ocena: Zawodnik z pola C idzie bardzo, bardzo wąsko, w końcowej fazie pierwszego łuku zostaje dotknięty, przez co wypada poza tor.
Decyzja: Wykluczenie zawodnika, który wyjechał - zawodnik sam ryzykował, że idzie wąsko, musiał liczyć się z tym, że jedzie już na krawędzi wykluczenia. Nie patrzymy na to, że drugi zawodnik również potem wyjechał.

6. SYTUACJA: OBEJRZYJ (tutaj!)
Ocena: Kontakt w początkowej fazie wejścia w drugi łuk, zawodnik będący z tyłu próbuje wejść pod łokiec i wejść "pod" zawodnika prowadzącego.
Decyzja: Wykluczenie zawodnika, który wyjechał, bieg toczy się dalej - nie było to "ciągłe" spychanie zawodnika do kredy, co jest zakazane. Innymi słowy nie było stałego kontaktu, zawodnik musi być świadomy, że sporo ryzykuje wykonując taki manewr wyprzedzania będąc z tyłu.

7. SYTUACJA: OBEJRZYJ (tutaj!) - 43. - 45. sekunda
Ocena: Kontakt dłuższy, wydaje się, że zawodnik celowo chce zepchnąć zawodnika do wewnętrznej krawędzi toru powodując jego wykluczenie.
Decyzja: Wykluczenie zawodnika, który spycha / bieg toczy się dalej - nie potrafimy jednoznacznie stwierdzić, czy kontakt mógłby spowodować wykluczenie, gdyby zawodnik spychany się nie bronił, jednakże działanie zawodnika spychającego ma jednoznaczny cel - pozbycię się z toru przeciwnika. Decyzja więc należy do sędziego, spychanie z toru przy dłuższym kontakcie jest niedopuszczalne, zawodnicy powinni szukać innych możliwości wyprzedzania.

8. SYTUACJA: OBEJRZYJ (tutaj!) - 28. sekunda
Ocena: Kontakt był tylko "jednorazowy" nie było tak, że zawodnik był celowo spychany do kredy.
Decyzja: Bieg toczy się dalej - kontakt z zawodnikiem nie był spowodowany celowym zepchnięciem go z toru, lecz spowolnienie go i nabranie prędkości własnej kulki, zwykła sytuacja torowa.